2019 m. kovo 23 d., šeštadienis

Išorinė apdaila


Su išorės apdaila reikalai užsitęsė, bet viskas gavosi labai net gerai. Iš pradžių kalbinau senosios sodybos kaimyną, bet jis nėra dirbęs su rombo formos dailylentėmis be špunto, taigi kažkodėl prisibijojo. Tiesą pasakius nesupratau - žmogus savo rankomis smuikelį pasigamino, vienas stogus dengia, bet nesutiko kiek "kitokių" dailylenčių kalti:) Be to reiktų jam padėti, jis dirbtų tik tam tikromis dienomis - žodžiu kažkaip Stasys išsisuko nuo Dzūkiškos pirkios:) Daviau jam kito darbo - užsisakiau suolų suolelių tiek laukui, tiek viduj - sėdėsim ir rymosim.

Tada nedrąsiai pagalvodavau darytis pačiam su tėčiu, bet šiaip gerai, kad mažai apie tai ir galvojau - būčiau išmestas iš namų, o tėtis, kuris iš lėto, bet su didele meile ir atsakomybe man vedžioja elektrą šiuo metu jos dar nebūtų pradėjęs, o meilės gali būti, kad ir pritrūktų jau:)

Na ir galiausiai pasikalbinau Vilniaus veisėjiečius Aurimą ir Žygimantą, kurie man apskardino langų palanges bei angokraščius. Apie juos rašiau langų temoje. Jie dengia stogus, skardina, kala ir suka medinę bei skalūno išorinę apdailą mano namo statytojams sips.lt. Taigi su jais sukirtome man priimtiną kainą, o aš jiems leidau darbuotis tik tada, kai jiems patinka, kitaip tariant, kai turės laisvus langus pas pagrindinį užsakovą. Darbai prasidėjo Lapkričio 2 ir baigėsi Kovo 3 - patys suprantat - ilgokai. Aš likau labai patenkintas ir darbu, ir vaizdu, o vyrai liko labai pavargę. Vyriokai žinojo, kad artėja jų pagrindinio užsakovo naujas kvartalas ir daug darbo, bet matyt nemanė, kad jis ateis taip greitai - tai per visus vertimusis per galvą galiausiai pradėjo iš šeimų vogti šeštadienius ir pas mus dirbo pagrinde tik vieną dieną per savaitę. Bet toks buvo susitarimas, kuris mane tenkino - skubėti nebuvo kur, nes ir be išorinės apdailos dar krūva darbų nepradėti ar tebedaromi.

Kaip visada, iš pradžių apie pinigus:

Darbas 3000 EUR - 9 EUR/kv.m. dailylentėms (157 kv.m.)  ir 10 EUR ilginiam metrui pakalimams (83 m) - papildomai buvo daromi kiti darbai - stoginukai, karniziukai tarp vertikalių ir horizontalių dailylenčių, pastolių nuoma ir tranportavimas;
Dailylentės 2057 EUR, 251 kv.m. po 8,2 EUR;
Langų angokraščių ir palangių apskardinimas 1040 EUR - tiek skardos, tiek darbas apie 6 EUR už ilginį metrą;
Dažai - 705 EUR (235 EUR už 20 ltr. kibirą);
Difuzinė plėvelė 136 EUR;
Medsraigčiai 332 EUR;
Makaronai (grebėstai, prie kurių kalamos dailylentės) 70 EUR;
Kita 14 EUR;
VISO: 7454 EUR

Na o dabar apie viską iš pradžių. Kadangi pas mus Dzūkiška pirkia, apdaila turi būti medinė. Viskas kaip ir aišku. Dailylentės bus išorėje šiauštos, kad įgertų daugiau dažų ir rečiau reiktų perdažinėti - viskas kaip ir aišku. Kodėl pasirinkau rombo formos dailylentes be špunto (nesuleidžiamas) - neaišku - tiesiog patiko, esant reikalui galima pakeisti vieną be didesnių intervencijų, nesigailiu - gražu ir praktiška. Tai tokios nesusileidžiančios viena su kita, bet sukamos per tarpelį, dailylentės. Teisybės dėlei reikia paminėti, kad vienas tinklaraštininkas mane gąsdino vapsvomis - kad per tokį špunto nebuvimą jos susiras kiek platesnę skylutę ir neduos man ramybės. Tai aš galiu tik tiek pasakyti - pas mus bus sklype bičių aviliuose ir žalčių, bet niekada nebus nei vapsvų, nei pelių - čia mano garbės ir išlikimo reikalas, nes už peles mane žmona išsiųstų į mišką be telefono, kuriame aš pasiklysčiau ir numirčiau iš bado ir socializacijos trūkumo, o vapsvas tručinsiu su purškiamais reikalais ir pasieksiu jas bet kur! Štai kas ta dailylentės rombo forma:Kiek galima, stengiuosi bendrauti su Dzūkijos įmonėmis - taigi lentas pjoviausi vietinėje įmonėje, kuri turi ir savo lentpjūvę, ir gamina pirties kubilus. Jaunas kolektyvas, su kuriais susimatome Varėnos "Draugai" kavinėje ir visada turime apie ką pabajinti. UAB EJ Baltic - lentpjūvė, UAB Edjusta - kubiliukai. Labai lankstūs - padėjo, kai pritrūko kelių lentų, keliolikos makaronų, įsileido nusidažyti dailylenčių į savo patalpas. Pas juos pirkausi medieną ir stogui. Na žodžiu - kokybė, jaunystė ir lankstumas - rekomenduoju, ypač, jei namą statote Dzūkijoje.

Net keista - rašau straipsnį, kai jau pilnai viduje apsidailinę antrą aukštą ir įpusėję pirmą, tik tik pilnai apsikalė namukas, o dailylentes dažiau dar tada, kai tik pradėjo kilti sienos. Turiu sąrašą darbų, ką turiu daryti ir stengiuosi ką galima darytis gerokai į priekį, kad atėjus laikui liktų tik daryti pavedimus ir organizuotis transportą bei darbo jėgą. Štai tai patvirtinanti archyvinė foto:

Dažai "namo" fone
Dažai buvo nors ir labai brangūs, bet išgirti ne viename statybų forume, kuriame aš dalyvauju, bei tinklaraštininkų Statome namą, kurie taip pat rinkosi medinę apdailą. Man viso reikėjo 3 kibirų po 20 ltr. dažų, kurių vieno kaina 235 EUR. Labai brangu, bet jei dažant pačiais brangiausiais dažais aš galiu turėti spalvą bent metais ilgiau, nei su kitais dažais - verta, nes nusidažyti visą namą yra reikalų. Dažus pirkau UAB Remmers Baltica. Dažai tiksliau vadinasi HSL-30/m-Profi-Lasur 3in1 - tai 3 viename produktas - gruntas, impregnantas ir lazūra, spalva Lehmgrau - iš standartinio pilkų atspalvių spalvininko. Yra kiek pigesnė spalvų paletė, kur kibiras kainuoja apie 200 EUR, bet mes ten neradome savo spalvos. Už papildomą mokestį sumaišomi dažai ir pagal RAL spalvininką. Ši lazūra nepaslepia medienos rašto ir man tai labai patinka. Tokio tipo dažai (lazūra) dažniau vadinami dažyve. 

Remmers Baltica turi labai liuksinį aparačiuką - 300 dailylenčių nusidažėm per 7 valandas ir jam nereikia elektros - galite dažyti miške:). Kai dažų likutį tepiau teptuku, supratau, kad būčiau daug daug vakarų dažęs - minimum 10x ilgiau. Parai nuomos kaina 50 EUR, voleliai 45 EUR. Volelius galima pasilikt ir panaudot kitą sykį arba perleisti pvz. už sutartą kainą. Jei nuomojiesi penktadienį, grąžint galima pirmadienį už paros kainą - per savaitgalį galima perdažyti visą kaimą. Lentas tiesiog viename gale žmogelis stumia, kitas žmogelis priima, dažai nudažo iš abiejų pusių, dažų perteklius suvarva į kibirėlį, kurį vėl panaudoji. Tie 2 žmogeliai - tai aš su tėčiu. Kaip aparačiukas atrodo ir veikia galite pamatyti žemiau pateiktoje foto ir video:Dėkui www.ejbaltic.lt, kurie leido jų paruoštas dailylentes savaitgalį dažytis po jų stogu - šis atvirukas skiriamas jiems:


Mėnesį prieš pradedant sukt dailylentes vyrai atvyko apskardinti langų angokraščių ir palangių. Angokraščiai yra labai gilūs (iš lauko pusės) - beveik 26 cm. Jie turi būti balti. Tradiciškai būdavo daromi mediniai. Kaip atrodo gilios angos radau Trakų teismo rūmuose. Rekomendavo pasidairyti mūsų architektai. Ten angos keliais cm mažiau gilios, medinės, bet man tikrai atrodė liuks. Tačiau man labai patiko mūsų namo statytojų angokraščių apskardinimas. Ir aš nusprendžiau surizikuoti, o rizika man labai pasiteisino. Gavau turbūt vieną nuoširdžiausių žmonos komplimentų, o jų man jinai nedalina be reikalo. Apskardinus lango angas ir užmetus palanges gavome super rezultatą: Pirmame aukšte aplink langus vietoje makaronų naudojome makaronų storio platesnes lentas, kad būtų "mėsos" langinių tvirtinimui. Antrame aukšte langinių nebus. Visi angokraščiai apskardinti taip, kad tvarkingai apsidirbtų išorės dailylentėmis. Visas know-how atmuštas daugybėje mūsų statytojų SIP namų, sunku būtų papasakoti kas ten kaip išsilanksto ir kas į ką susimauna, bet jei reiktų tokio sprendimo, Aurimą ir Žygimantą galiu drąsiai rekomenduoti (Aurimo tel. 8 629 89228, Žygimanto tel. 8 622 10974). Rezultatu esu hyper patenkintas.

Na ir ką, Lapkričio 2 d. Veisėjų auksiarankiai iš Vilniaus atvyko jau medinės namo apdailos. Per pirmą dieną įvyko didžiausias pokytis - buvau laimingas iki ausų - atsibodo man ta praktiškoji OSB plokštė. Pradėjome nuo to, kad prie apatinio "makarono" buvo pritvirtinta iš anksto iš po apšiltinamojo sluoksnio gilumų ateinantis tinklelis nuo pelių. 


Reikia paminėti, kad gan nemažai laiko skyriau važinėdamas po kaimus ir rinkdamasis pakalimų raštą. Su pirmu aukštu buvo viskas labai aišku. Dauguma ne šiame amžiuje apkaltų Dzūkiškų pirkių buvo iki lango apkalamos vertikaliai, virš lango - horizontaliai. Šniūreliu atžymima linija iki kur kalamos vertikalios lentutės:Foto matote, kad vertikalias ir horizontalias dailylentes skiria storesnė, taip pat rombo formos lenta - karniziukas, kuria buvo iš anksto pasirūpinta lentpjūvėje. Gavosi net labai gerai - tą lentą pridėjus jau išpjautu kampu ir gavosi norimas kampas - taigi tas atskyrimas gavosi su nuolydžiu vandens nutekėjimui. Labai dėkingas esu Trakams, kur tik iškilus klausimui dėl apdailos važiuodavau ir gyvai analizuodavau, kas patinka, kas gražu - tryniausi prie namų su rulete ir foto-telefonu. Namo kampuose bus naudojamos apdailinės lentos, dėl to niekaip specialiai nesujunginėjome kampų ar kitaip skaičiavome, kaip tas dalylentes sudėlioti. Foto su karniziuku iš arčiau:Jūs tikrai atkreipėte dėmesį, o aš jums tuoj paaiškinsiu - lentos dažytos vieną kartą iš abiejų pusių ir matosi mažiau padažytos vietos - tai skirtukų tarp nudažytų lentų pėdsakai. Juos paslėps antras lentų dažymas, kuris kaip tik šiandien prasidėjo pačioje skubiausioje vietoje - terasos dalyje. Norisi kartu su visais būryje pasidalinti pirmomis foto su pakurtomis kepsninėmis:)

Foto žemiau jūs galite pamatyti, kaip gražiai dailylentės paslepia angokraščių apskardinimus - tai iš anksto medinei apdailai sugalvotas produktas, kuris mane žiauriai maloniai nustebino - aš labai pergyvenau, ar neatrodysiu "fake" su ne mediniais, bet būtent skardiniais baltais angokraščiais. Pamiršau paminėti - išorės apdailininkai atvyko iš karto po stogininkų. Tai tiek vieni, tiek kiti davė pastebėjimų man apie kitų darbą. Viena stogininkų pastaba buvo - dailylentes tvirtinti ne vienu savisriegiu, bet dviem. Kadangi jau buvo dalis apdailos padaryta vienu savisriegiu per vidurį, teko tas dailylentes tvirtinti net trimis, kad gautųsi simetriškai. Dailylentės šiauštos, tai tie savisriegiai po truputį pasislepia medžio plaušeliuose. Manau, kad su laiku net nepastebėsiu tų 3 galvučių. O kalbant apie savirsiegius - juos perku tik Ottensten, lauke naudoju - nerūdijančio plieno. 
Na nekrenta tie 3 medvarščiai į akis:)


Ką pamiršau paminėti - kad iš pradžių maniau, kad nenaudosiu difuzinės plėvelės tarp "makaronų" ir dailylenčių, bet vyriokai sakė, kad būtinai reikia, pasiskambinau namo statytojui - jie irgi vienareikšmiškai be išimčių naudoja - tai nusprendžiau ir aš naudoti. OSB, kaip man paaiškino, nebijo drėgmės, bet bijo tiesioginio vandens - ir jei vėjas lietų man neštų būtent į tarpelį tarp dailylenčių, OSB gali pasipūsti. Ar man to reikia?  - Nereikia! Taigi dedam tą pačią difuzinę SIGA Maijcoat plėvelę, kaip ir ant stogo bei iš kurios padarytas neužmušamas hamakas, kuris peržiemojo tarp dviejų pušų be nuostolių:)Neužmušamas SIGA hamakas po žiemos
Pakalimus darėme tarp gegnių, o ne ant jų, o frontonuose po stogu - ne išilgai ilgomis lentomis, bet trumputėmis - žodžiu pagal tą patį plauką, kaip ir pirmo aukšto horizontaliosios dailylentės:

Važiuojam toliau. Buvo reikalų apsispręsti, kokio rašto pakalimus daryti frontonuose. Keliavau ne tik per kaimus, bet teisingų pakalimų radau ir Vilniaus Žvėryno mikrorajone:) Čia galite pasižiūrėti, kokie sutinkami Dzūkijoje:

Eglutės formos;
Vertikalios+V-formos;
Vertikalios+Horizontalios+V-formos;

Labiausiai paplitęs raštas Vertikalios plius V-formos, bet jis man mažiausiai patiko. Eglutės formos raštas man labai patiko, jis paplitęs mažiausiai. O pasirinkau Vertikalios+Horizontalios+V-formos raštą. Beje horizontalios lentos kiek platesnės nei viso namo dailylentės. Užmetam akytes:

Nuotraukose matote stoginuką, dar vadinamą karnizu. Tai toks stogelis frontone tarp I ir II aukšto, išlendantis kiek mažiau nei stogas ir anksčiau naudotas apsaugoti I a. langų apvadus nuo kritulių. Jei to stoginuko nebūdavo, lietaus vanduo "pastrikdavo" ant langų apvadų ir skverbdavosi į langus. Be to karnizai nuo kritulių apsaugodavo ir pirmo aukšto dailylentes. Dažnai antro aukšto dailylentės būdavo net nedažomos, bet va pirmo aukšto lentas žmonės saugodavo, kaip tik gali - tame tarpe ir karniziuko pagalba. Čia radau foto be karnizo:O čia su karniziuku:Kitas reikalas, ane? Buvau laimingas iki ausų, kai pamačiau galutinį vaizdą. Keista, bet tai man daugiausiai ramybės nedavęs klausimas, kalbant apie išorinę apdailą - įvertinus, kad naudojau turbūt pačius brangiausius dažus, stoginukas kaip ir neatlieka savo tiesioginės funkcijos, tuo labiau, kad tarp dailylenčių tarpeliai. O nervų kainavo daugiausiai. Problema ta, kad mačiau labai daug negražių stoginukų - arba jie per ilgi, arba per trumpi, arba ne tokiu kampu pasvirę arba šiaip nedžiugino. Ir žinot - mano gavosi pats gražiausias:) Tam reikėjo priklijuot ir prisukti dirbtines ale gegnytes, ant jų prisukom 2 dailylentas ir jau tada klojosi finalinis stoginukas iš tų pačių dailylenčių. Akmuo nuo širdies nusirito, kad viskas pavyko 110% - tiek kampas, tiek ilgis gavosi optimalus ir džiuginantis. Žvilgsnis iš po stoginuko sijono:O čia karniziuko tarpdantės:):
Apkaltos atviros gonkelės vėl suspindo visiškai kitaip. Jauku jauku, terasos tik trūksta, kuri jau žygiuoja pas mus:
Na ir paskutins dalykas - uždaros gonkelės. Jų langų horizontalūs skirtukai buvo tame pačiame lygyje, kaip ir namo pagrindinių langų skirtukai. Tas pats su durų stiklo suskirstymu. Apie duris išsiplėsiu durų temoje, kur aprašysiu visas dešimt - pigesnes ir brangesnes vidaus duris, taip pat šiltesnes ir ne tokias šiltas lauko duris bei pirties duris. O čia pasigrožėkite baltai akytes merkenčia verandėle:

Namo išorei trūksta tik 3 dalykų: langinių, namo kampų, kurie bus balti bei dar vieną kartą nudažyti namą. Dažymas jau prasidėjo šiandien - nudažius antrą kartą, bendrai spalva nepasikeitė, bet išsilygino nepilnai nudažytos dailylentės ar skirtukų, ant kurių jos buvo padėtos antspaudai. Čia kairė namo dalis dažyta, dešinė dar ne:


Tai gal ir tiek, nebekankinsiu. Trumpesnius tekstus jūs galite rasti facebook.com/dzukiskapirkia.


9 komentarai:

 1. Be galo gražus jūsų namukas, labai sveikinu.
  Dėl pelių, tai mes jų atsikratėme, bet apsigyveno kirstukai prieš kelis mėnesius, kas įdomiausia, tai jie į pačius namus nelabai ir eina, bet gyvena stoge tarp skardos ir plėvelės, kažkur grebėstais bėgioja, čiauška ir barasi jie ten, nežinom ką daryt kol kas, nes nuodų neima.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui! Įdomu, ar kirstukai griaužia statybines mežiagas, kaip plėvelė - jei ne - tai gal tegu jie ir gyvena:) Pas mus praeitais metais po lentų krūva apsigyveno 2 žalčiai - manau kirstukai yra jų maistas, kaip ir pelės:)

   Panaikinti
  2. Kol stogas nešiltintas, tai matosi kad plėvelė kol kas sveika, bet tie nagučiai plėvelei vistiek ne į naudą. Katė nepadeda, reiks tada žalčių ieškot.

   Panaikinti
  3. Tai mes vieną žalčioką, kaip blogeriai blogeriams jums padovanosime:) Susitarkite su šeimyna tik:)

   Panaikinti
  4. Pas mus balandį laukia lentų krūvos tvarkymas - generalinė medienos atsargų revizija, tai tikėtina kad rasim ir savų žalčiokų. Jei ne - teks kreiptis pagalbos :)

   Panaikinti
  5. Liuks! Sashą pasiliksim sau, Valierą jums. Nors gal turite jūs tų žalčių - dėl to kirstukai ir persikėlė nuo žemės ant stogo:)

   Panaikinti
  6. Mes itariam, kad kirstukai ant stogo susikrauste kai eso skersai kiemo pozemine elektros linija patiese. Tai vat ir as mintyse pagalvojau kaip tuos zalcius man i pastoge sukist reiks :)

   Panaikinti
 2. Ot sužinai 10x technologijas paskaitęs.. ;)
  Bet tas dažymo aparatas šonų nedažo?
  Be to dedant jas viena ant kitos nudažytas, lieka skersų lentelių atspaudai?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Voleliai yra iš visų pusių - viršaus, apačios ir abiejų šonų. Skirtukai lieka, bet dažant teptuku antrą kartą jau ant namo - skirtukų žymių nebelieka.

   Panaikinti